День Маланки
13 січня, напередодні Старого Нового року, в Україні відзначають не тільки Щедрий вечір, а ще свято Маланки. І хоча традиція водити Маланку від хати до хати має язичницьке коріння – вона прижилася і в християнському світі.
Здавна ,в ніч під Старий Новий рік ,по всій Україні ходили гурти переодягнених молодих дівчат та хлопців, які щедрували й « водили Маланку".
Маланка – своєрідний маскарад, який мав відганяти злих духів і забезпечувати людям урожай та здоров'я. Щоб людей не впізнали лихі сили, які можуть заподіяти шкоду, їх треба було налякати. Для цього одяга¬ли чудернацький одяг, пере¬вертали кожухи, розмальову¬вали обличчя, виготовляли страшні маски . З плином часу традиція втратила свій первісний зміст і значення, й зараз носить лише розважальний характер.
Основні дійові герої Маланки – перевдягнений у дівчину нежонатий хлопець (Маланка) і, навпаки, дівчина або жінка у чоловічому вбранні (Василь), а також Дід, Баба, Циган і Циганка з дітьми, Коза, Кіт, Чорт та інші.
Зараз Маланку водять хіба що на Закарпатті та Галичині , учні Велеснівської ЗОШ I-II ст.ім.В.М.Гнатюка вважають, що неповторні традиції цього свята варто відновлювати і разом із вчителем Юрків Л.Ю. «водили Маланку», бажаючи усім щасливого Нового року.